Професія: тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва

На українському ринку праці активно шукають кваліфікованих трактористів-машиністів. Нині ці робітники на вагу золота. Розвінчати міф «непрестижної професії» можуть описи вакансій, у яких трактористам пропонується зарплата вище середнього рівня. А ми розкажемо, як влаштований робочий процес тих, чиї руки міцно тримають кермо сільгосптехніки.

Хто такі трактористи-машиністи

Згідно з довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, тракторист-машиніст — робоча спеціальність, сферою діяльності якої є виконання сільськогосподарських і меліоративних робіт на колісних і гусеничних тракторах.

2.JPG (245 KB)

Серед кваліфікаційних вимог — професійно-технічна освіта або повна загальна середня освіта та курсове навчання за програмами підготовки тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва в закладах освіти. Необхідно мати посвідчення тракториста-машиніста на право керування тракторами, видача яких проводиться територіальними  органами Держпродспоживслужби.

tractor.png (51 KB)

Читати також: Професія: інженер з сервісного обслуговування сільгосптехніки

Скільки заробляють трактористи

Міністр освіти Ганна Новосад у минулому році зробила гучну заяву про те, що тракторист може заробляти більше за міністра. За її словами, в Україні великий дефіцит технічних кадрів, але при цьому трактористи в літній період отримують 70-80 тис. грн на місяць. За підрахунками Ганни Новосад, ця сума вдвічі більша, ніж її зарплата міністра.

Згідно з нашим аналізом ринку праці, середня заробітна плата трактористів — 12 тис. грн. При цьому роботодавці гарантують офіційне працевлаштування та соцпакет, а також у більшості випадків забезпечують пільгове харчування та компенсацію за роботу в полі, безкоштовну доставку до місця роботи, навчальні тренінги.

Не слід забувати, що у «гарячі» сезони, робочий час тракториста може бути ненормованим. Влітку робота починається досить рано вранці, а закінчується глибоко за північ. Але зате за цей час, трактористи-машиністи можуть себе забезпечити фінансами на весь зимовий період часу. Пізньої осені роботи також додається. Багато фермерів починають обробляти свої землі, що прекрасно для заробітку тракториста-машиніста.

groshi.jpg (286 KB)

Вчитися та ще раз вчитися

В Україні функціонують технікуми, де можна здобути необхідні навички й отримати певні знання. Окрім того, альтернативне навчання можна пройти на курсах. Також, щоб освоїти ази знань роботи трактора, потрібно отримати права на керування цією сільгоспмашиною. Курс навчання включає обов'язкові години практики, де дають можливість спробувати свої сили за кермом.

kermo.JPG (291 KB)

Попри це головний інженер агрогрупи «Агрейн» Михайло Шкатула наголошує, що раніше ПТУ доволі непогано готували кадри, а на сьогодні готують їх дуже слабко.

«Головна проблема — це знайти нормального кваліфікованого тракториста. Нестача кадрів пов'язана з тим, що сьогодні мало людей вчиться на трактористів. І те, що дуже багато молодих людей мігрує за кордон працювати. Ми готові брати на роботу навіть студентів, навчати їх, надавати їм можливість працювати роботу на таких потужних тракторах, як John Deere, Case IH, Fendt», — ділиться головний інженер агрогрупи «Агрейн» Михайло Шкатула.

Читати також: Власна сервісна служба — запорука успішного сезону

shkatyla.jpg (131 KB)

На сьогоднішній день, трактористам необхідно йти в ногу з часом і постійно вдосконалюють свої знання. Дуже часто працівники використовують старі підходи в роботі з сучасною технікою. Але спеціалісти ринку сільгосптехніки готові навчати, як користуватися новими машинами з максимальною ефективністю.

«Я звертаюся до дилерів: давайте проводити навчання доступно та просто. При цьому не обов’язково шукати операторів сільгосптехніки тільки серед кваліфікованих кадрів. Людина може бути і без освіти, але буде любити цю справу і всьому навчиться. І у нього буде виходити краще, ніж у тих «професорів», які навчалися на тракторах ще 70-х рр. минулого століття», — говорить керівник корпорації «Дніпро» Андрій Душейко.

dysheiko.JPG (140 KB)

Генеральний директор компанії «Перлина Поділля» Сергій Іващук радить трактористам сприймати себе як високоінтелектуальних спеціалістів. Це дозволить не боятися перепідготовки та навчань.

Йти у ногу з часом

Із розвитком механізації сільського господарства зміст роботи тракториста-машиніста змінювався. Якщо спочатку трактори використовувалися лише для обробки ґрунту, то сучасна техніка оснащена високотехнологічним обладнанням. Автоматизовані системи, безпілотне обладнання, системи датчиків й інші складні пристрої полегшують роботу тракториста-машиніста. При  цьому спостерігається тенденція переходу до виконання функцій оператора-наглядача, який слідкує за сільгосптехнікою.

У найближчому майбутньому очікується запуск серійного виробництва сільгоспмашини, які зможуть працювати з мінімальною участю людини або зовсім без неї. Наразі інженери сфокусовані над розробкою безпілотної техніки, при роботі з якими необхідна присутність механізатора в кабіні для контролю і втручання в нестандартних ситуаціях. Також конструюються автономні машини, робота яких контролюється дистанційно. Але залишаються відкритими юридичні питання, зокрема, відповідальності за можливі нещасні випадки та непередбачувані ситуації. Тому в Україні повноцінно працювати безпілотні трактори ще не зможуть.

Читати також: Чому саме ви: запитання з зірочкою на співбесіді

IMG_0865.jpg (327 KB)

Трудова міграція

Українці продовжують шукати більший заробіток і краще життя за кордоном зі зрозумілих для всіх причин: військовий конфлікт, політична нестабільність, погіршення добробуту сімей. Хоча в Україні немає чіткої статистики про те, скільки працівників агросфери виїхало працювати за кордон, але очевидно, що трактористи також їдуть за кордон в пошуках кращого життя.

Калькулятор заробітків на сайті АгроРобота дозволяє вирахувати, скільки може заробити тракторист у найпопулярніших серед українських мігрантів країнах.

Країна

Зарплата станом на січень 2020, євро

Прожитковий мінімум у країні станом на січень 2020, євро

Польща

685 

275

Німеччина

1 758

848

Чехія

1 209 

135

Угорщина

599

433 

Швеція

2 652

663 

Данія

2 102

899

Англія

2 224 

883

Швейцарія

4 619

1 344

Литва

785 

360

Нідерланди

5 449

1 120 

Читати також: Вдома краще: Заробітки — інший світ, у якому потрібно постійно бути напоготові

Нестача трактористів в Україні впливає не лише на кадрову політику агрохолдингів та агропідприємств, а й іноді на їх функціонування в цілому.

«Розумієте, ми купуємо, наприклад, трактор за $200 тис., сівалку, ставимо обладнання для навігації та точного землеробства…На виході отримуємо агрегат за $600 тис. Ми навчили працівника для роботи з таким обладнанням, і ось він каже: «Вибачте, але мені потрібно поїхати». Це страшно, адже людина, яка сяде замість нього за кермо трактора, мусить також проходити повну підготовку та навчання. А трактор не повинен простоювати», — коментує головний інженер агрохолдингу МХП Олександр Бондаренко.

na_tractori.jpg (327 KB)

Кожна спеціальність має плюси та мінуси. Робота тракториста-машиніста не є виключення. Серед переваг — достойна заробітна плата, затребуваність, доступність навчання, користь для здоров'я (робота на свіжому повітрі). Недоліки — велика відповідальність, ризик травм і захворювань, сезонність роботи. Радимо визначити для себе значущість кожного критерію та швидше вирішити, чи хочете пов’язати своє життя з гулом мотору та щоденною романтикою полів водночас.

© Юлія Ніколенко, 2020, AgroRobota.com.ua

Нові вакансії

ТОВ "НОВААГРО УКРАЇНА", Харків
Договірна
FERM, Київ
35 000 грн
CULTIVARIY, Київ
27 000 грн