Чек-лист випускника: як знайти роботу після магістратури

Січень-лютий кожного року — гарячий сезон усіх роботодавців, адже це час знайти «свіжу кров». Тисячи студентів з усієї країни закінчують магістерські курси університетів і починають шукати роботу, бажано за фахом, якщо вже до цього не працевлаштувалися.

Але що і в якій послідовності потрібно робити, щоб легко розпочати свій кар’єрний шлях, спробувала розібратися команда АгроРоботи і вже випускник Сумського національного аграрного університету Костянтин Колесніков.

Костянтин закінчив університет за спеціальностями «Агрономія» і «Адміністративний менеджмент», брав участь у програмах обміну студентів у Німеччині. І, мабуть, це можна назвати навіть не першим, а нульовим кроком — бути активним студентом, отримувати практичний досвід і вчити мови (наприклад, німецьку, як у випадку Костянтина).

spivbesiga_agrorobota.jpg (335 KB)

AgroRobota.com.ua: Костянтин, який перший крок для працевлаштування був зроблений?

Костянтин: Після випуску з університету, коли питання працевлаштування стало вже очевидним, я недовго думаючи відразу оновив своє резюме та розмістив його на job-сайтах. Насправді, як створити гарне резюме є тисячі інструкцій у відкритому доступі, проте хочу сказати одне: в пункті «Досвід роботи» можна записати життєвий досвід (у випадку, якщо практичного досвіду немає). Вкажіть, як ви допомогали комусь або робили щось особливе, проекти, над якими ви працювали в університеті. Головне — підтвердити ваші особисті якості, про які ви написали.

1forAR.jpg (225 KB)

AgroRobota.com.ua: Поради як оформити профіль у соцмережах? Чи змінювали і «чистили» інформацію перед активним пошуком роботи?

Костянтин: Профілі у соцмережах я не чіпав, але потрібно розуміти, що навіть фото профілю у вайбері або телеграмі може зіграти роль. Перше враження — це все, що у вас є, і краще не резикувати. 

AgroRobota.com.ua: Створити резюме, відправити і все? Чекаємо відповіді?

Костянтин: Ні, не обов’язково. Якщо є номер рекрутингового відділу або номер контактної особи — дзвоню за номером і домовляюся з приводу співбесіди. Вважаю, якщо номер є, то не можна не подзвонити. Це вже характеризує вас як впевнену та наполегливу людину. Однозначно, це хороший старт.

AgroRobota.com.ua: А як зрозуміти, що це саме вона — вакансія мрії?

Костянтин: Варто відмітити, що світ багатогранний і сільське господарство — це не тільки ряд популярних професій. Вибір напрямків у цій сфері просто колосальний, починаючи від спеціальності агронома й закінчуючи страховими агентами для фермерських господарств. А ще, звичайно, скільки товарів, стільки й sales менеджерів.

На изображении может находиться: 1 человек

AgroRobota.com.ua: Ви побачили вакансію, яка вам подобається. Що робити?

Костянтин: Краще за все вже бути готовим до співбесіди. Якщо ви мали попередній досвід співбесід — чудово, ви вже розумієте, як це влаштовано. Проте рекомендую зробити «домашню роботу»: прочитайте про компанію, зрозумійте, чим саме ви можете зацікавити роботодавця та яку користь принести компанії.

Як правило, співбесіди спочатку проводять HR-менеджери, проте будьте готові до спілкування з не одною людиною. Залежить від вакансії, проте цілком ймовірно, що з вами ще переговорить начальник відділу та директор.

Особисто для мене найскладніше — це зрозуміти, в якому напрямку я хочу стати професіоналом. Хочется знайти не просто роботу, а улюблену справу, якій можна присвятити вільний час, постійно вчитися, удосконалюватися і щоб це було в радість.

2forAR.jpg (205 KB)

AgroRobota.com.ua: А як впоратися з думками, що є вірогідність отримати відмову в роботі через брак досвіду?

Костянтин: Чесно кажучи, мені ніколи не відмовляли через те, що я випускник. Проте так, звичайно, роботодавці хочуть співробітників з досвідом роботи. Я розумію, що не хочеться вкладати свій час і ресурси в людину, яка може завтра піти. Тут варто повернутися до нашого першого пункту — треба отримати мінімальний досвід ще студентом. Для цього є літні школи, курси, практики від агрохолдингів.

Читати по темі: Життя студента після вступу: про агроможливості

3forAR.jpg (273 KB)

AgroRobota.com.ua: Що порадите відповідати на питання про бажану зарплату?

Костянтин: На рахунок питань зарплат, ви повинні адекватно розуміти скільки ви коштуєте і що ви вмієте, просити ви можете скільки завгодно, але щоб отримувати 10.000 треба приносити компанії 100.000, але для вас і для роботодавця буде легше і зрозуміліше, якщо будуть чіткі цілі. Ви повинні знати ваш прожитковий мінімум, у кожного він свій, і виходячи з цього будувати свої плани. Якщо ви відповідаєте «я не знаю», то ви вже гірше в порівнянні з тими, хто відповів на це питання.

AgroRobota.com.ua: Питання випускнику: робота чи аспірантура?

Костянтин: Про навчання в аспірантурі не думав, прийшло усвідомлення, що вчити щось про всяк випадок набагато складніше, ніж за потребою. Особисто мені краще мати справу з новими викликами та вирішувати ці проблеми по мірі їх надходження. У тому числі й брак знань. Їх можна усунути досить таки швидко, але тільки при наявності впевненою бази. Такий процес навчання імпонує мені, думаю багато хто впізнає себе в цьому.

AgroRobota.com.ua: Якою була ваша перша співбесіда? Топ-3 поради як вести себе на співбесіді?

Костянтин: Моя перша співбесіда була в офісі інтерет-магазину. Я надіслав резюме і майже одразу зателефонував. Поки HR-менеджер шукав на пошті моє резюме, я коротко розповів про себе і це все підтвердилось у резюме. І мене одразу запросили на співбесіду. На співбесіді головне бути собою, бо все, що ви вигадаєте, рано чи пізно виявлять і це зіпсує вашу репутацію. Не треба боятися важких питань та, звичайно, слід посміхатися і бути приємним співрозмовником.

Свіжі вакансії агробізнесу

AgroRobota.com.ua: Ви зараз працевлаштувалися? 

Костянтин: Я знайшов себе у команді SAS-agro. Я одразу відчув, що це саме те, що я хотів: молода команда об’єднана однією ідеєю — вивести сільське господарство України  на новий рівень. Ми впроваджуємо нові технології в аграрні підприємства вже у шести країнах, з яких, наприклад, Молдова, Румунія, Казахстан. Наші нові розробки мають попит за кордоном, і це надихає та змушує пишатися нашими продуктами та можливостями.

Цей пошук роботи наштовхнув мене на думку, що необхідно: краще пізнати себе, чітко розуміти, чого ти хочеш, і йти до цього. Поки не усвідомлюємо, який результат хочемо, не зрозуміємо як до нього прийти!

Якщо провести аналогію з Німеччиною, там люди розуміють, що на роботі треба працювати. Наприклад, розмова про домашній побут з колегами викликає подив, адже німці працюють з більшою концентрацією і віддачею справі.

Нові вакансії

МХП, Кам'янське (Дніпропетровська)
Договірна
Агро-Овен, Київ
Договірна
Агрофілд, Вінниця
35 000 грн
Міртрансагро, Одеса
15 000 грн
Альбіон, Київ
Договірна