Професія: лікар ветеринарної медицини
Ветеринар — це лікар. І хоча цей фахівець лікує тварин, а не людей, але щоденно стикається зі складними задачами, які вимагають відмінних знань і практичного досвіду. Це одна з небагатьох спеціальностей, яка однаково потрібна у місті й селі.
У число «пацієнтів» ветеринара можуть входити не тільки домашні улюбленці, а й велика рогата худоба, сільськогосподарські тварини, птахи, коні, риба та навіть бджоли. Залежно від місця своєї роботи, цей фахівець може виконувати найрізноманітніше коло обов'язків.
Серед основних завдань ветеринара не лише лікування тварин, а й профілактика хвороб, медичні та косметичні процедури, а також ветеринарно-санітарний контроль. Робота ветеринара може проходити в наданні консультацій в клініках або лабораторіях, на свіжому повітрі у господарстві чи на фермі.
Читати по темі: робота в тваринництві в Україні
Кого хочуть бачити роботодавці?
AgroRobota.com.ua проаналізувала вакансіїї ветеринарів і виокремила ключові вимоги до працівників. Згідно з даними сайту, роботодавці хочуть бачити ідеального лікаря ветеринарної медицини таким:
- має ветеринарну освіту;
- вміння проводити медичні маніпуляції (ставити крапельниці, робити уколи);
- любов до тварин, працьовитість, відповідальність, порядність,
- досвід роботи за спеціальністю;
- готовий до відряджень, бажано наявність водійських прав;
- знає основні нормативно-правові акти та офіційну технічну документацію в галузі ветеринарії та тваринництва;
- впевнений користувач ПК, бажано навички роботи 1С;
- без шкідливих звичок.
Вакансії лікарів ветеринарної медицини
Посадові обов'язки
Перелік основних завдань та посадових обов'язків лікаря ветеринарної медицини:
- Проводить огляд тварин і діагностування їх хвороб і ушкоджень.
- Здійснює дослідження причин виникнення, процесів протікання хвороб тварин, розробку методів їх лікування і профілактики.
- Здійснює терапевтичне і хірургічне лікування тварин.
- Застосовує лікарські засоби при лікуванні тварин, високоефективні ветеринарні препарати і методи ветеринарного впливу.
- Проводить ветеринарні заходи щодо попередження захворювань і падежу тварин.
- Дотримує виконання зоогігієнічних і ветеринарних правил при утриманні, годівлі тварин і догляду за ними.
- Проводить ветеринарно-санітарну експертизу худоби і птахів.
- Дає консультації з питань лікування і відтворення тварин, відповідно утриманню і годівлі тварин згідно зоогігієнічним вимогам.
- Здійснює контроль за проведенням власниками тварин обов'язкових лікувально-профілактичних заходів у терміни, визначені інструкціями, наставляннями, рекомендаціями по утриманню тварин.
- Виконує подібні по змісту обов'язку.
- Здійснює керівництво працівниками.
«Робочий день починався з обходу території, огляду телят і молодняку. Не буду розповідати, наскільки важко було загнати 350-ти кілограмову телицю у станок для чищення копит і як боляче б'є вороток. Лише нагадаю, що мені було 19 років, жодного досвіду, територія ферми не має жодного протягу і літня спека понад 35 градусів. Найжаданіші дві речі — обід і душ у кінці робочого дня. В обід найчастіше є можливість поспати з півгодини, а душовий шланг був виведений на вулицю, тож купалися ми поруч з телицями», — поділився ветеринар Валерій Петруша.
Читати також: Щоденник майбутнього тваринника: як вибрати справу за покликом серця.
Навчання ветеринарів
Підготовка фахівців проводиться за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавр, магістр і молодший спеціаліст за напрямком «Ветеринарія», за спеціальностями: «ветеринарна медицина (за видами)» «ветеринарно-санітарна експертиза, якість та безпека продукції тваринництва», «ветеринарна гігієна та санітарія», «ветеринарна фармація», «лабораторна діагностика хвороб тварин», «ветеринарна біотехнологія».
Період навчання становить 5-6 років за напрямом «Ветеринарія». Після закінчення навчання присвоюється кваліфікація «лікар ветеринарної медицини», про що видається диплом бакалавра, магістра або спеціаліста за відповідним фахом.
Згідно з даними сайту Osvita.ua, спеціальність «Ветеринарна медицина» можливо здобути у одному з 12 вищих навчальних закладів України.
Згідно зі стандартом вищої освіти України, випускники магістратури за спеціальністю «Ветеринарна медицина» можуть працевлаштуватися на посади згідно з Класифікатором професій (ДК 003:2010) з такими професійними назвами робіт:
- лікар ветеринарної медицини (2223.2);
- молодший науковий співробітник (ветеринарна медицина) (2223.1);
- науковий співробітник (ветеринарна медицина) (2223.1);
- асистент (2310.2);
- викладач вищого навчального закладу (2310.2)
Також може обіймати такі первинні посади: завідувач аптеки (аптечного закладу) (1210.1), завідувач бази аптечної (1210.1), директор відділення (1210.1), директор лабораторії (1210.1), директор (начальник, інший керівник) підприємства (1210.1).
«Я часто відвідую навчальні заклади з презентаціями, спілкуюсь зі студентами та викладачами. Зараз все більше молоді починає працювати з 3-го курсу, бо розуміє необхідність отримання не тільки теоретичних знань, а й практики. Такі інноваційні компанії як МХП мають найсучасніше обладнання, користуються найновішими технологіями, про які у ВНЗ лише розповідають, та й то не завжди. На стажування ми запрошуємо студентів останніх курсів та випускників 1-2 років після закінчення навчання. Молодому спеціалісту необхідно мати хороші теоретичні знання, бути готовим за необхідності до переїзду, мати бажання навчатись та розвиватись за спеціальністю. У молодого фахівця спеціальності «Ветеринарна медицина» середній рівень заробітної плати 10 000-11 000 грн», — говорить старший фахівець з пошуку персоналу Департаменту управління персоналом МХП Юлія Дуднік.
Читати також: Агроосвіта. Лікар ветеринарної медицини
Крім того, важливо проговорювати і практичний досвід молодих ветеринарів. Більшість з них, не чекаючи отримання диплому, намагаються влаштуватися на практику чи стажування до українських агрохолдингів або поїхати на ферми за кордон.
Ветеринарам потрібно постійно працювати над собою, підвищувати професійні знання, набиратися нового досвіду. Молоді спеціалісти стверджують, що сфера тваринництва швидко розвивається, підприємства орієнтуються на нову техніку й технології, а вузи не встигають йти в ногу з часом.
«Ми намагаємося по максимуму навчити наш персонал. Я їду на ферму, проводжу навчання і особисто показую, як треба чистити копита коровам, як зробити УЗД, виявити патології. Це мій коник, цього ми навчаємо наших співробітників і студентів, які в майбутньому будуть працювати в Україні, на наших підприємствах. Проблема в тому, що в державній системі освіти продовжує діяти радянська система. Студенти в ВУЗах отримують фундаментальні знання з фізіології та анатомії, а за вікном, в сучасному житті, технології пішли далеко вперед», — заявив кандидат ветеринарних наук, експерт з ефективного управління тваринництвом Михайло Травецький.
За його словами, наразі гостро відчувається потреба у фахівцях, бо студенти не хочуть йти працювати на ферми. Якщо запитати учнів на факультеті ветеринарної медицини, навіщо вони сюди прийшли, то лише одиниці дадуть конструктивну відповідь. Основна маса знаходиться там, бо батьки направили, іншого вибору не було чи є бюджетні місця.
Читати також: Михайло Травецький: Колись я лікував тварин, тепер я лікую бізнес!
Зарплата ветеринара
Згідно з нашим аналізом ринку праці, середня заробітна плата лікаря ветеринарної медицини — 13 875 тис. грн. Максимальна пропозиція може складати від 30 тис. грн на позиції головного ветеринарного лікаря.
При цьому роботодавці гарантують офіційне працевлаштування та соцпакет, а також забезпечують корпоративний мобільний зв'язок, спецодяг, пільгове харчування, при необхідності надають житло.
Калькулятор заробітків на сайті АгроРобота дозволяє вирахувати, скільки може заробити агроном у найпопулярніших серед українських мігрантів країнах.
Цікавий момент! Команда AgroRobota.com.ua підрахувала, скільки потрібно працювати аграрію, щоб заробити на iPhone 11. Ветеринару необхідно 105 днів, щоб придбати iPhone 11 Pro Max (512 GB).
Читати також: Скільки потрібно працювати аграрію, щоб заробити на iPhone 11 — інфографіка
Покликання душі
Професія ветеринар підійде тим, хто готовий взяти на себе відповідальність за чужі життя. Адже ці фахівці рятують від хвороб і загибелі тварин. Це одна з найважливіших спеціальностей у тваринництві.
Хороша репутація роблять спеціаліста популярним на ринку праці. Лікарю ветеринарної медицини є «куди рости». Наприклад, можливо відкрити власну клініку. Іноді ці фахівці відкривають ветаптеки, притулки для тварин.Також професіонали можуть консультувати фірми, які займаються дистрибуцією, виготовленням чи продажем ветпрепаратів, кормів та кормових добавок, товарів для домашніх улюбленців.
Серед недоліків цієї професії — можливі нічні чергування і термінові виїзди. Окрім того, від ветеринарів очікують високого рівня професіоналізму. Адже треба ставити діагнози тваринам, які не можуть сказати, де і що у них болить.
Читати по темі: Голова Асоціації вівчарів заявив про брак спеціалістів ветеринарної медицини
Якщо людина вибрала професію лікаря ветеринарної медицини, значить, вона дуже любить тварин і готова проводити з ними багато часу. Тому це щаслива людина, яка отримує задоволення від своєї роботи, оскільки здійснила усвідомлений вибір.
«Арістотель казав, що щастя може бути досягнуто реалізацією своїх потенційних можливостей. Саме стоячи посеред секції в оточенні десятків корів, я зрозумів, що це саме те, що я хочу бачити кожен день, і з усіх професій я ні на що не проміняю ветеринарію», — підсумував Валерій Петруша.
© Юлія Ніколенко, 2020, AgroRobota.com.ua
Не пропусти останні новини! Підписуйся на наші соціальні мережі.