Доглядати троянди та тюльпани: як українцям поїхати на сезонну та постійну роботу до Нідерландів

На заробітки до Нідерландів українці їздять не так активно, як до Польщі, Чехії чи Італії. Найперше грає роль географічна віддаленість. З Києва до Амстердама їхати автобусом близько 2 доби. Різний менталітет, спосіб життя та труднощі з офіційним працевлаштуванням стримують активний потік заробітчан від поїздок до Голландії. Проте українці йдуть трудитися і сюди, отримуючи в порівнянні з ближнім зарубіжжям доволі непогані зарплати в межах 1000-2500 євро. 

Ким можна влаштуватися на роботу в Нідерландах?

Вибір вакансій — дуже широкий. Місцеві компанії шукають робітників на монотонні роботи, для яких потрібне добре здоров'я та витривалість. Наприклад, можна працевлаштуватись на такі посади:

  • різнороб на кондитерську фабрику;
  • комплектувальник на завод зброї,
  • збирач піддонів;
  • маляр;
  • штукатур;
  • фасувальник на фабрику овочів та фруктів, дитячого харчування тощо;
  • різнороб у корабельні ангари;
  • монтажник сонячних батарей;
  • покоївка;
  • няня;
  • доглядальниця;
  • електрик;
  • столяр;
  • усі види будівельних професій.

У країні — дуже низький рівень безробіття. Аграрна галузь розвивається активно, проте місцеве населення зайняте в ній мало — усього 2%. Для емігрантів-аграріїв є багато робочих місць, але виконувати треба переважно фізично тяжку роботу. Робітників на ферми та у теплиці шукають у містах Амстердам, Стенберг, Гаага, Спейкніссе, Дордрехт, Херлен. Вакансії, на які можуть претендувати вихідці з України:

  • працівники теплиць з вирощування тюльпанів, троянд, грибів;
  • флористи;
  • збиральники врожаю помідорів, капусти, полуниць, грибів;
  • різнороби на молочні та птахоферми.

Хоча вибір серед вакансії невеликий, зате людей потрібно багато.

Працівники збирають, сортують, упаковують урожай, висаджують рослини, доглядають саджанці, зрізають квіти, фасують їх, вносять добрива, поливають грядки зі спеціальних машин, оформлюють та перевозять букети. Досвід роботи та диплом про освіту не питають.

Робота в Голландії

Умови роботи в Голландії на аграрних підприємствах

На роботу в Нідерланди беруть незалежно від статі, також можна працевлаштуватись одразу сім'єю. Для емігрантів призначають російськомовного координатора. Він допомагає орієнтуватися та розповідає, як треба працювати. 

Знання англійської чи польської мов на мінімальному рівні вважають плюсом при оформленні на роботу. 

Вік працівників — від 18 до 45-55 років. Набагато рідше є шанс потрапити на роботу, коли вам 55-60 років. Таких вакансій одиниці.

Нідерландці обов'язково цікавляться станом вашого здоров'я та наявністю шкідливих звичок. Немає сил працювати не покладаючи рук, живете від перекуру до перекуру, вживаєте алкоголь чи наркотики, тоді замість вас на роботу візьмуть іншого.

Для вакансій у теплицях є вимоги по росту та статурі. Якщо ви заввишки від 170 см, худощаві та ще не святкували 45-ліття, то вас працевлаштують у розарії з  зарплатою нетто 1000-1900 євро.

Стандартний робочий графік — це 8 годин 5-6 днів на тиждень. Можна працювати понад норму, за працелюбство тут хвалять та, звісно, доплачують. Максимум на добу можна трудитися до 17 годин. За старанність дають надбавки. Нічних графіків роботи мало.

На початку зміни та після її завершення працівників до місця проживання відвозить, як правило, безкоштовний автобус. Якщо до місця роботи менше 10 км, запропонують сідати на велосипед і крути педалі до ферми самотужки.

Житло надають, проте небезкоштовно. Робочу уніформу пропонують на окремих підприємствах.

Скільки заробітчани отримують у Нідерландах?

Посада

Зарплата нетто (без податків, відрахувань за житло, їжу), євро

Працівник молочної ферми

від 1300

Збиральник урожаю

від 1600-1800

Різнороб в розарії

1600-2200

Різнороб у теплицях з тюльпанами

1100-1800

Флорист

від 2700

Працівник птахоферми

від 1200

 

За відпрацьовані години зарплату виплачують один раз на місяць. Аванс можна отримати раз на тиждень у розмірі 100 євро. Податки платить роботодавець. Стандартна ставка — 25%. Залежно від розміру зарплати може бути 5-52% + соціальні відрахування — від 30%.

Для порівняння, офіційно працевлаштовані нідерландці отримують в середньому на руки 2000-2500 євро. Цих грошей їм вистачає на базові потреби, страхування, медицину та щорічний відпочинок. Чим більше заробляєш, тим більше платиш податків. Наприклад, із зарплати у 2800 євро державі треба віддати 800-900 євро. 

Документи в Нідерландах

Документи для працевлаштування на голландських теплицях та фермах

Поїхати на заробітки до Нідерландів — це не проста процедура. Одного біометричного паспорта недостатньо. Для сезонної роботи знадобляться такі документи:

  • паспорт громадянина України;
  • закордонний паспорт;
  • дозвіл на роботу в Польщі та Чехії, який вже діє 1-6 місяців (запрошення можуть оформити вербувальники);
  • робоча віза, яка відкрита щонайменше 5 місяців (якщо немає, то рекрутингове агентство відкриває);
  • водійські права категорії В (на окремі посади).

У Польщі треба пропрацювати 1-1,5 місяці, потім  3 місяці можна трудитись в Нідерландах. Туди, згідно з трудовим договором, ви нібито їдете у відрядження.

Ціни на житло

При фермах та теплицях для заробітчан облаштовують гуртожитки. У кімнатах проживають по 2-4 особи. За житло та проїзд треба платити 250-400 євро на місяць. на поселенців чекають мінімальний набір меблів, посуду, пральна машина, може бути доступ до інтернету. Санвузол та кухня — спільні для усіх мешканців. Сімейні пари селять в окрему кімнату.

Оренда квартир самотужки — це витрати щонайменше від 500 євро в місяць (якщо ви працевлаштувались в Амстердамі). За цю суму ви отримаєте 50 квадратних метрів простору, кухню з вітальнею, 2 кімнати зі спальними місцями, шафами, два душі, пралку. Застава - 2000 євро. До речі, якщо вам більш як 50 років, житло можуть не здати в оренду.

Чи дорого харчуватися в Нідерландах?

Працівникам із-за кордону пропонують їсти в їдальні біля місця роботи, звісно, не безкоштовно. Вартість комплексного обіду (перша та друга страва) — 1,5 євро.

Витрати на харчування у Голландії становлять приблизно 100-120 євро на місяць для сім'ї з двох осіб. На полицях супермаркетів — багато напівфабрикатів, серед місцевих не прийнято готувати за українським принципом «борщ/пампушка/пюре/котлетка/узвар». Розраховувати на заробітках на те, що годуватимуть, як вдома, не варто. Ціни у нідерландських магазинах такі:

Назва 

Ціна, євро

Десяток яєць

3

Молоко коров’яче, 1 л, 3,5% жирності

1,15

Твердий сир,600 г

5,70

Кисломолочний сир, 1 кг

1,49

Копчена ковбаса, 375 г

1,59

Вершкове масло, 250 г

2,49

Свинина, вирізка, 500 г

6,6

Білий хліб, 800 г

2

Картопля, 1,5 кг

2,66

Морква, пучок

1,3

Яблука, 1 кг

1,3-2

Макарони, 700 г

1,25

Рис, 1 кг 

3

Так, в тиждень в середньому витрачають мінімум по 50 євро.

Ціни на громадський транспорт у Голландії

Між містами нідерландці пересуваються поїздами та автобусами. Мережа залізниць — добре розвинена, потяги прибувають кожні п'ять хвилин. Через насичений рух, часто трапляються запізнення, але не довше, ніж 10-15 хвилин. Для європейців є спеціальні проїзні квитки, за допомогою яких можна без обмежень користуватися не тільки поїздами в Нідерландах, але й ще двох сусідніх країнах. Ціна за такий на три дні — 184 євро. Є денний білет на різні види транспорту, в тому числі і потяг, за ціною 13-16 євро за добу.

Автобуси не користуються популярністю. Їхні маршрути складають не більше 10 км, а зупинок протягом усього шляху дуже багато.

Таксі — один із найдорожчих видів транспорту. Ціна за посадку — 3 євро. Очікування таксиста тарифікується по 35 євроцентів за хвилину, а кожен кілометр дороги обійдеться в 1,20 євро. Якщо попередня вартість вашої поїздки менша за 10 євро, таксист може проігнорувати виклик і не приїхати.

У країні добре розвинена мережа велосипедних доріг. Пересування на двоколісному тут вважається нормою: і для здоров'я корисно, і для екології добре. Оренда велосипеда на добу обходиться в 5-15 євро.

У містах місцеве населення користується такими видами транспорту:

  • метро, 
  • трамваї,
  • маршрутки,
  • таксі,
  • водний транспорт.

Проїзд у межах мегаполісу обійдеться в 3-5 євро.

Транспорт Нідерланди

Що варто знати перед поїздкою до Нідерландів на заробітки?

Їхати на роботу без дозволу в Голландію — ризиковано. Місцева поліція не дрімає і залюбки ловить нелегалів, садить у буцегарню, а потім з квитком в один бік відправляє геть.

Уважно вивчайте агентство, яке пропонує працевлаштування. На початку 2020 року українські поліціянти викрили шахраїв, які обманули 70 заробітчан. Аферисти виманили у них близько 10 мільйонів гривень. Усім вони обіцяли знайти хорошу роботу на нідерландських підприємствах, взяли оплату за вакансію і зникли.

Знайти вакансію різнороба чи іншу «чорну» роботу в країні — не проблема. Більш оплачувані спеціалісти можуть потрапити на роботу хіба за знайомством. Для них знання іноземної мови — обов'язкове. На оформлення офіційного дозволу на роботу потрібно витратити від 4 місяців та близько 1000 євро.

Як правило, заробітчани позитивно відгукуються про самих роботодавців. Ті, хто вже встиг попрацювати у Польщі, кажуть, що і зарплати, і ставлення до персоналу в Нідерландах краще. Навіть стажування та навчання оплачуються.

Усі дані актуальні станом на кінець 2019 року. Ціни, зарплати та розрахунки взяті з офіційних джерел.

За темою: Вдома краще? від Latifundist.com

Незважаючи на те, що темпи трудової міграції дещо знизилися, проблема відтоку кадрів не стає менш болючою для всіх галузей, в тому числі аграрної. У минулому році обсяг грошових переказів українських трудових мігрантів з Європи дорівнював грошового обсягу, отриманого за експорт агропродукції в ЄС. Про те, як учасники ринку вирішують свої кадрові завдання і чому деякі українці, попрацювавши за кордоном, не поспішають туди повертатися, читайте в проекті «Вдома краще». Історії «агрозаробітчан», які повернулися додому, з перших вуст.

Нові вакансії

Гудгрейноіл, Кропивницький
Договірна
Martyniv Law Firm, Київ
Договірна