HR Анна Зайцева: Люди шукають нові варіанти розвитку

Сертифікована HR, коуч ЕCF та засновниця «HR-Кав'ярня®» Анна Зайцева розповіла про основні тенденції на ринку праці, визначила п’ятірку галузей, які активно продовжують набирати обертів, і дала поради, як знайти своє місце під сонцем у новій сфері.

zaitseva.png (534 KB)

Профіль Instagram

Попередній рік дав нам перцю в плані роботи, тому що зрештою ніхто не сподівався, що буде цей локдаун. Але фактично період від квітня до червня  був таким собі провальним для ринку. З поступовим послабленням карантинних умов, звісно, ситуація почала покращуватися, але сказати, що щось змінилось кардинально, насправді ще рано. Загалом, як то кажуть, життя більше не буде таким, як раніше.

Не буде з різних причин. По-перше, спробували віддалену роботу. Можливість працювати дистанційно для значної кількості спеціалістів спростило пошук роботи, а з  іншої сторони — породило більшу конкуренцію. Чому? Тому що компанії, наприклад, можуть трішки зекономити фонд заробітної плати і на умовах віддаленої роботи запросити до співпраці спеціалістів з регіонів. Таким чином створюється більша конкуренція.

Висока конкуренція породжується певними умовами. Тому що зараз, крім того, щоб бути фахівцем у своїй галузі, необхідно мати і цифрову грамотність. Якщо ти класний бухгалтер, але не даєш собі раду з технікою, на жаль, програєш сьогодні на ринку праці, де б ти не був.

kalkylyator-1.jpg (284 KB)

Також необхідно адаптуватися до швидких змін. Ми не знаємо, що нас очікує. Сьогодні можемо знову повернутися в офіс, а завтра — до роботи з дому. Але у будь-якому разі необхідно організувати свій робочий простір і графік, щоб залишатися продуктивним.

Ще один цікавий момент. Коли все добре, кандидати перебирають вакансії, бо вони відчувають себе головними на ринку. В постковідних умовах ситуація дещо змінюється: кількість вакансій зростає, але кандидатів теж ще є доволі багато. Роботодавець має змогу обирати з більш широкого кола кандидатів. А тому, якщо ще у 2019  році на перші такі позиції виходили такі навички, як комунікація, вміння керувати своїми емоціями, то зараз дуже важливі hard skills або професійні навички, які не змінюються при переході людини на інше місце роботи. Компанії не хочуть, а іноді і не мають можливості витрачати час на навчання. Тому, відповідно, фахівець з підтвердженим досвідом зараз буде мати перевагу.

Читати також: Що розкажуть шукачам роботи корисні акаунти у соцмережах

inzhener-1.jpg (405 KB)

Ми всі знаємо, що під час карантину просіли туризм, готельно-ресторанна справа і загалом сфера послуг. Але натомість маємо п’ятірку галузей, які продовжать працювати і будуть лише набирати обертів. Це ІТ, агросфера та продуктовий рітейл, фінтех, освіта, фармакологія.  

Наразі зростає попит на кар’єрні консультації зростає. Причому часто звертаються дорослі кандидати з досвідом за плечима. Люди працювали в галузі, яка суттєво просіла, і шукають нові варіанти розвитку себе і кар’єри, можливості застосувати свої таланти. Або це ті, хто, наприклад, потрапив під скорочення, і треба було оперативно знаходити своє місце під сонцем.

robotodavets.jpg (642 KB)

На сьогодні не принципово, у якій сфері раніше працював кандидат. Якщо людина, наприклад, працювала в агро, і хоче перейти в іншу сферу, то головне, щоб у нього були transferable skills — навички, які можна перенести з однієї галузі в іншу і застосувати. Наприклад, бухгалтер, повинен знати певні програми складання балансу, нарахування зарплати, оподаткування. Звісно, є специфіка у певній сфері. Але якщо ця людина працювала бухгалтером в агрокомпанії, то впорається й у іншій галузі. Тобто маючи досвід, легко вивчиш особливості іншої сфери.

Між іншим, зі складнішої сфери в простішу завжди легше перейти. Але є ще інший нюанс, коли роботодавці прискіпуються: «Кандидат не має у нашій галузі досвіду, їй буде складно, тому ми не будемо розглядати». Такі випадки теж є. Наприклад, коли людина працювала на виробництві, а йде в послуги. Чи навпаки. Тут зрештою є питання до обидвох сторін. З однієї сторони, роботодавці перестраховуються, але з іншої — досвід іншої галузі може бути корисним в роботі. Тому виникає можливість перенести певні кращі практики. 

Читати також: Співбесіда без помилок: поради експерта для кандидатів

rykopozhatie.jpg (196 KB)

Інше питання до кандидатів — як вони себе презентують, продають свої вміння і навички роботодавцю. З цим, на жаль, є великі проблеми. Я завжди раджу взяти аркуш паперу і написати, які навички має кандидат і чого очікують роботодавці в іншій сфері. Необхідно відповісти на запитання: що є в мене зараз, що я вмію, які в мене є знання, вміння, навички,  як це перегукується між собою і що треба зробити для того, щоб максимально себе презентувати.

У такому випадку треба не просто красиво розказати про себе, але й підтвердити фактами, досвідом. І на співбесіді на рішення рекрутера впливає навіть лексика. Наприклад, у одній галузі використовують термін ціноутворення, а в іншій — тарифний план. Фактично дві людини можуть розмовляти про те саме, але іншими словами і не розуміти один одного, як іноземці. Тому кандидатам необхідно задуматися: а чи зрозуміють мене і тій галузі, куди я хочу?  Можливо, просто треба змінити слова. І це здається така дрібничка, але вона може зіграти суттєву роль у подальшій долі роботошукача.

Анна Зайцева 

Нові вакансії

ТОВ "ФЕРСТ ФЛОРАЛ ЮКРЕЙН", Київ
15 000 грн
Контінентал Фармерз Груп , Городенка
Договірна
Система, Київ
Договірна